
Adiunkt w Zakładzie Językoznawstwa Niderlandzkiego Katedry Filologii Niderlandzkiej
Uniwersytet Wrocławski ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta w Zakładzie Językoznawstwa Niderlandzkiego Katedry Filologii Niderlandzkiej na Wydziale Neofilologii. Zgłoszenia będą przyjmowane do 29 sierpnia 2025 r.
Konkurs numer 59.2025.ZJN.KFN.WN.MR z dnia 10.07.2025 r.
Jednostka organizacyjna: Zakład Językoznawstwa Niderlandzkiego, Katedra Filologii Niderlandzkiej, Wydział Neofilologii
Stanowisko: adiunkt
Rodzaj stanowiska: badawczo–dydaktyczne
- w dyscyplinie: językoznawstwo
- w dziedzinie: nauki humanistyczne
Liczba etatów: 1
Wymiar etatu: pełny
Okres zatrudnienia: na czas określony
Rodzaj umowy: umowa o pracę
Przewidywany termin rozpoczęcia pracy: 01.10.2025 r.
Termin składania dokumentów: 29.08.2025 r.
Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu: wrzesień 2025 r.
Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają warunki określone w ustawie z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1668 z późn. zm.) i Statucie Uniwersytetu Wrocławskiego.
Warunki konkursu:
Wymagania, jakie muszą spełniać kandydaci:
- Posiadanie stopnia doktora w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo.
- Dorobek naukowy w zakresie badań nad językoznawstwem niderlandzkim, w tym w perspektywie porównawczej, udokumentowany publikacjami (przynajmniej jedna pierwszoautorska publikacja w renomowanym czasopiśmie międzynarodowym).
- Zainteresowania badawcze skierowane na: językoznawstwo stosowane, eksperymentalne lub korpusowe, wykorzystujące nowoczesne metody statystyczne (np. statystyka R, modele mieszane) oraz narzędzia eksperymentalne (np. PsychoPy, JsPsych, badania ankietowe online).
- Udokumentowane w życiorysie naukowym doświadczenie w zakresie pozyskiwania grantów zewnętrznych i prowadzenia projektów badawczych, tak indywidualnych, jak i zespołowych.
- Udokumentowany aktywny udział w konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych.
- Doświadczenie w zakresie realizacji projektów badawczych oraz projektów edukacyjnych, a także odbyte staże naukowe.
- Udokumentowane w życiorysie zawodowym kompetencje, kwalifikacje i doświadczenie, umożliwiające prawidłowe prowadzenie zajęć akademickich, w tym zajęć z wykorzystaniem platformy Moodle i innych narzędzi cyfrowych stosowanych w edukacji akademickiej.
- Doświadczenie w pracach organizacyjnych na rzecz uczelni wyższych, m.in. w zakresie organizowania seminariów i konferencji naukowych, w tym międzynarodowych, warsztatów językowych dla studentów, pracy w organach kolegialnych uczelni.
- Gotowość do pracy organizacyjnej i kompetencje w zakresie organizacji dydaktyki, pracy w komisjach uczelnianych, organizacji spotkań, warsztatów, konferencji.
- Dyspozycyjność w zakresie prowadzenia zajęć dydaktycznych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
- Elastyczność w kreowaniu, przygotowaniu i realizacji nowych typów zajęć dydaktycznych, w tym z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.
- Znajomość języka polskiego umożliwiająca sprawną komunikację w obszarze dydaktyki akademickiej i w obszarze organizacyjnym.
- Znajomość języka niderlandzkiego oraz języka angielskiego w stopniu umożliwiającym przygotowanie publikacji naukowych, aktywny udział w konferencjach naukowych oraz prowadzenie zajęć dydaktycznych.
- Kultura osobista, komunikatywność, umiejętność pracy w grupie.
Zakres obowiązków
W obszarze badawczym:
- Prowadzenie badań indywidulanych i zespołowych w zakresie językoznawstwa niderlandzkiego.
- Przygotowywanie publikacji naukowych co najmniej w zakresie przewidzianym warunkami ewaluacji obowiązującymi w Uniwersytecie Wrocławskim.
- Aktywne uczestnictwo w konferencjach naukowych.
- Aplikowanie o projekty i granty badawcze w konkursach krajowych i międzynarodowych.
- Włączenie się do międzynarodowej współpracy naukowo-badawczej Zakładu Języka Niderlandzkiego.
- Inicjowanie nowych kontaktów naukowo-badawczych z krajowymi oraz zagranicznymi ośrodkami naukowymi.
W obszarze dydaktycznym:
- Prowadzenie zajęć dydaktycznych związanych z realizacją procesu dydaktycznego w zakresie językoznawstwa niderlandzkiego oraz praktycznej znajomości języka niderlandzkiego, wynikającego z bieżących potrzeb Katedry Filologii Niderlandzkiej, w wymiarze przewidzianym dla stanowiska adiunkta badawczo-dydaktycznego, zgodnie z aktualnymi, wewnętrznymi aktami normatywnymi Uniwersytetu Wrocławskiego.
W obszarze organizacyjnym:
- Wykonywanie zadań związanych z organizacją procesu dydaktycznego w Katedrze Filologii Niderlandzkiej, w tym: organizowanie zaliczeń i egzaminów, udział w pracach zespołów przeprowadzających zmiany w programach studiów i opracowujących nowe programy studiów.
- Organizacja warsztatów, seminariów i konferencji, udział w pracach redakcyjnych przy publikacjach naukowych.
- Popularyzowanie wiedzy językoznawczej oraz promowanie osiągnięć Katedry Filologii Niderlandzkiej.
- Wykonywanie innych zadań i czynności związanych z realizacją, organizacją i usprawnianiem procesu dydaktycznego wskazanych przez Kierownictwo Katedry Filologii Niderlandzkiej.
Zgłoszenie do konkursu powinno zawierać:
- Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie (pobierz Kwestionariusz osobowy).
- Życiorys.
- Kserokopię dyplomu poświadczającego uzyskanie stopnia naukowego doktora.
- Oświadczenie, że w przypadku wygrania konkursu Uniwersytet Wrocławski będzie podstawowym miejscem pracy (pobierz Oświadczenie dot. miejsca pracy).
- Deklarację co do dyscypliny, w której kandydat będzie prowadził badania, a w przypadku osób prowadzących badania w więcej niż jednej dyscyplinie, procentowy udział swojego zaangażowania w każdą z tych dyscyplin (pobierz Deklaracja dot. dyscypliny naukowej).
- Autoreferat zawierający charakterystykę dotychczasowych osiągnięć badawczych, dydaktycznych i organizacyjnych.
- Spis publikacji za okres nie dłuższy niż do 10 lat.
- Elektroniczne wersje dwóch najważniejszych publikacji, które kandydat uważa za reprezentatywne dla swojego dorobku naukowego.
- Podanie o zatrudnienie skierowane do JM Rektora.
- Oświadczenie w związku z art. 113 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (pobierz Oświadczenie – artykuł 113).
- Opis projektu habilitacyjnego, ze wskazaniem stopnia zaawansowania prac nad habilitacją kandydata oraz planowanego okresu ukończenia projektu.
- Projekt zajęć dydaktycznych z dowolnie wybranego zakresu w obszarze językoznawstwa niderlandzkiego, z uwzględnieniem poziomu znajomości języka uczestników wg ESOKJ.
- Wskazanie nazwisk i adresów mailowych co najmniej dwóch uczonych ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora lub w przypadku osób zatrudnionych w uczelni poza Polską, zajmujących stanowiska porównywalne ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesorskim, specjalizujących się w dziedzinie należącej do obszaru zainteresowań kandydata lub w dziedzinie pokrewnej, którzy gotowi będą przesłać listy rekomendacyjne na rzecz kandydata.
- Ewentualne inne dokumenty uzasadniające kandydaturę.
W przypadku przekazania nam w aplikacji dobrowolnie innych danych niż jest to niezbędne do uczestnictwa w postępowaniu rekrutacyjnym, prosimy o wyrażenie zgody na ich przetwarzanie, która może brzmieć:
– w przypadku danych zwykłych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w (np. CV, liście motywacyjnym lub innych załączonych dokumentach) przez Uniwersytet Wrocławski w procesie rekrutacji na stanowisko …”
– w przypadku danych szczególnych kategorii: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie szczególnych kategorii moich danych, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO, zawartych w (np. CV, liście motywacyjnym lub innych załączonych dokumentach) przez Uniwersytet Wrocławski w procesie rekrutacji na stanowisko …”
Dokumenty należy przesyłać tylko w formie elektronicznej na adres: praca@uwr.edu.pl, wpisując temat wiadomości: „adiunkt.59.ZJN.KFN.WN.MR”.
Dodatkowe informacje
- Uniwersytet Wrocławski zastrzega sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
- Wybrani kandydaci mogą zostać poproszeni o rozmowę kwalifikacyjną.
- Uniwersytet Wrocławski zastrzega sobie prawo do zamknięcia konkursu bez wyłonienia kandydata.
- Uniwersytet Wrocławski zastrzega sobie prawo do unieważnienia konkursu.
- Uniwersytet Wrocławski nie zapewnia mieszkania.
Klauzula informacyjna dla osób uczestniczących w procesie rekrutacji.